Zloženie:
- Prášok kostného kalcia z čerstvých kostí dospelého hovädzieho dobytka
- Vitamín B1, B2, B5, B6, B12, A, E, C a D, kyselina listová, vitamín K
- Minerály: 17 druhov, medzi nimi: horčík, železo, jód, meď, mangán, kremík, fosfor, draslík, zinok, selén a iné
- Lecitín
- Maltodextrín
- Galakto-oligosacharidy (GOS)
- Sladidlo sodný sacharín
- Kakaový prášok
- Odtučnené sušené mlieko
- Hydrogenizovaný sójový olej
- Prírodný aromatizér z vanilkového stromu
Príznaky deficitu kalcia:
- Slabý rast kostí, osteoporóza.
- Tŕpnutie v končatinách.
- Stále bolesti v nohách a v krížoch, bolesti v kĺboch, v ramenách a v bicepsoch.
- Kŕče počas spánku alebo počas telesných cvičení, nervový tik alebo potrhávanie svalov, popichávanie v rukách.
- Karies, lámajúce sa zuby, bolesť zubov.
- Nespavosť alebo spavosť (poruchy spánku).
- Celková slabosť, chorľavosť.
- Zlá pamäť.
- Vysoký tlak, krútenie hlavy.
- Suchá koža, lámavosť vlasov a nechtov, deformácie nechtov.
- Dysfunkcia štítnej žľazy.
- Hojné menštruácie.
- Silné búšenie srdca (tachykardia) poruchy rytmu srdcových sťahov.
- Rýchle starnutie organizmu.
- Reumatizmus, artritída.
- Ochorenie ciev.
- Krvácanie ďasien, zlá zrážanlivosť krvi pri poraneniach.
- Onkologické ochorenia.
- Sklony k alergickým reakciám.
1. Makroelemen kalcium
Má obrovské spektrum účinku:
- Je štruktúrnym prvkom bunkových membrán, podporuje vstup výživných látok do bunky.
- Zúčastňuje sa na procese spájania a väzby buniek, vplýva na hustotu medzibunkovej tekutiny, čo sa odzrkadľuje na funkčnej aktivite buniek.
- Je nevyhnutné pre normálnu zrážanlivosť krvi.
- Je nevyhnutné pri skracovaní a relaxácii (uvoľňovaní) svalov, teda aj srdcového svalu.
- Zúčastňuje sa na regulácii činnosti fermentov.
- Vplýva na sekréciu inzulínu.
- Má antihistamínové vlastnosti pri alergických stavoch.
- Zohráva vážnu úlohu v prenose nervových impulzov (nedostatok kalcia vedie k zvýšenej vzrušivosti).
- Podporuje oplodnenie tým, že spermia má v prednej časti kalciový náboj v podobe šípky, ktorým spermia prebíja obal vaječnej bunky. Pri nedostatku kalcia spermia nedokáže preraziť obal, v dôsledku čoho k oplodneniu nedochádza, čo je jedna z príčin mužskej neplodnosti.
- Podporuje omladzovanie organizmu, pridáva koži pevnosť a pružnosť, vlasom lesk, nechtom krásu.
- Je stavebným materiálom celého systému spojovacích tkanív organizmu, do ktorého patria svaly, blany, šľachy, koža a kosti.
- Zvyšuje imunitu, posúva pH organizmu na alkalickú stranu.
2. Vitamíny
- Vitamín B1 - zúčastňuje sa na uhľohydrátovej výmene, vplýva na funkciu nervového systému, podporuje zlepšovanie myslenia, koncentráciu pozornosti, vplýva na činnosť tráviacej sústavy, zvyšuje svalový tonus žalúdka a čriev, reguluje činnosť srdcovo-cievneho systému a endokrinných žliaz.
- Vitamín B2 - preniká do zloženia fermentov, zúčastňuje sa na uhľohydrátovej, bielkovinovej a tukovej výmene, je nevyhnutný na udržanie normálnej funkcie zraku.
- Vitamín B5 - zúčastňuje sa procesu okysličovania a syntézy mnohých látok.
- Vitamín B6 - preniká do zloženia fermentov, zúčastňuje sa na tukovej výmene, zlepšuje vylučovanie cholesterolu pečeňovými bunkami, zvyšuje diurézu.
- Vitamín B12 - vplýva na výmenu bielkovín, tukov a uhľohydrátov, zlepšuje pamäť, vplýva na dĺžku života bunky - brzdí predčasné starnutie, má kladný vplyv na funkciu krvotvorného aparátu, pečene a nervového systému.
- Vitamín A - podporuje rast a rozvoj mladého organizmu, zlepšuje syntézu estrogénov (ženských pohlavných hormónov), zvyšuje imunitu. Vplýva na funkciu zrakových orgánov, sluchu, čuchu, chute, slzných, tukových a potných žliaz, kože a sliznice.
- Vitamín E - je aktívnym antioxidantom, reguluje výmenu bielkovín, tukov a uhľohydrátov, stimuluje výrobu progesterónu (ženského pohlavného hormónu), podporuje rozpúšťanie trombov, spevňuje cievnu stienku, má účinky na rozširovanie ciev, zvyšuje silu svalových sťahov, chráni hypofýzu a nadobličky, znižuje tvorbu zjazveného tkaniva, odvracia šedivenie vlasov a vývin kataraktu, znižuje kŕče v končatinách.
- Vitamín C - reguluje uhľovodíkovú výmenu, zrážanlivosť krvi, spevňuje cievne steny, podporuje regeneráciu tkaniva (stimuluje syntézu kolagénu) a tvorbu DNK, zvyšuje imunitu, zlepšuje vstrebávanie kalcia, stabilizuje psychiku, koncentrovanosť, tonizuje, zlepšuje zrak a stav vlasov, normalizuje váhu, spevňuje ďasná.
- Vitamín D - reguluje výmenu kalcia, podporuje jeho vstrebávanie (prenáša kalcium cez črevný obal), spevňuje nervy, srdce, činnosť svalov, zvyšuje imunitu, zúčastňuje sa na tvorbe hormónov a očisťuje organizmus od olova.
- Kyselina listová - zúčastňuje sa syntézy aminokyselín, procesov krvotvorby. Zvyšuje imunitu, pretože sa zúčastňuje na tvorbe leukocytov. Je schopná predchádzať vrodeným defektom vývinu, reguluje formovanie nervového systému embryí a plodov. Zvyšuje libido, obnovuje pravidelnosť menštruačného cyklu a hormonálnu rovnováhu. Jej nedostatok vplýva na vývin: artritídy, kolitídy, chronickej únavy, symptómov klimaktéria, kožných ochorení, stareckej slabomyseľnosti, frigidity a impotencie, depresie, schizofrénie a epilepsie. Náhly pokles hladiny tejto kyseliny sa vyskytuje pri užívaní hormonálnych antikoncepčných tabletiek.
- Vitamín K (vikasol) - podporuje normalizáciu zrážania krvi - účinok sa prejavuje o 12 - 18 hodín po zavedení do organizmu v izolovanej forme a zvýšenej dávke , normalizuje činnosť mozgu, odvracia výron krvi do mozgu.
3. Mikroprvky
- Horčík - zabezpečuje vstrebávanie kalcia (čím je viac horčíka, tým viac je i kalcia), je vnútrobunkovým prvkom udržujúcim kalcium, má spazmolytické, upokojujúce, protikŕčové účinky, ľahké oslabujúce a antacidné (znižujúce kyslosť žalúdočných štiav) účinky, podporuje vylučovanie toxických látok z organizmu.
- Železo - je základnou zložkou hemoglobínu, prenáša kyslík z pľúc do buniek, zúčastňuje sa na premene beta-karoténu na vitamín A, zvyšuje aktivitu fermentov a imunitného systému.
- Jód - je nevyhnutný pre činnosť mozgu, podporu hormonálnej rovnováhy, produkciu tyreoidného hormónu štítnej žľazy, aktivitu imunitného systému, znižuje riziko vzniku rakoviny mliečnej žľazy, zúčastňuje sa na energetickej výmene látok.
- Meď - stimuluje erytropoézu (tvorbu krvných buniek), má protimikrobiálny, protizápalový účinok, stimuluje syntézu ženských pohlavných hormónov (estrogénov ), zúčastňuje sa na tvorbe kostí a formovaní elastínu, je nevyhnutná na udržanie zdravého stavu nervového systému a kĺbov.
- Mangán - je nevyhnutný pre rast, regeneráciu, hojenie rán, pre maximálnu činnosť mozgu, správny metabolizmus cukrov, inzulínu a cholesterolu, je antioxidantom, spevňuje steny artérií, je nevyhnutný pre rast a obnovu kostných chrupaviek, zvyšuje rozpad nádorových buniek. Ak je ho nedostatok, zvyšuje sa riziko vzniku deformácií pri vytváraní plodu a tiež artritídy, diabetu, aterosklerózy, epilepsie, kataraktu a roztrúsenej sklerózy, vzniká hluchota, popudlivosť, zhoršenie pamäte, nadmerné potenie, tremor (trasenie) rúk, svalové kontraktúry (trvalé skrátenia svalu), nepríjemné pocity v mliečnych žľazách.
- Kremík - má omladzovací efekt, preukazuje protimikrobiálne a protizápalové účinky.
- Fosfor - podporuje vstrebávanie kalcia, patrí do zloženia ATF, v ktorej sa akumuluje energia.
- Zinok - pozri Biozinok.
- Selén - je antioxidantom, chráni imunitný systém, zabraňuje vzniku nádorov, podporuje funkciu pečene, je nevyhnutný k činnosti podžalúdkovej žľazy a udržania elasticity tkanív, podporuje vylúčenie rádionuklidov, bráni hypertrofii predstojnej žľazy.
- Kálium - je jeden z hlavných vnútrobunkových prvkov, reguluje proces prenikania výživných látok cez bunkové membrány, podporuje stabilizáciu krvného tlaku, zásobuje svalový systém energiou, je potrebný na vylučovanie inzulínu podžalúdkovou žľazou. Jeho deficit spôsobuje poruchu procesov vzruch a útlmu veľkého mozgu (asténické stavy, nespavosť), poruchu srdcového rytmu a bolesti srdca, ochabnutosť hladkých a priečne pruhovaných svalov (jedna z príčin potratov).
4. Lecitín
Pôsobí ako stabilizátor nervovej činnosti, teda aj funkcií centrálnej nervovej sústavy. Preniká do zloženia obalu nervového vlákna (tvorí 17 % nervovej sústavy človeka). Je jedným zo štruktúrnych komponentov obalu a jadra bunky. Deficit lecitínu spôsobuje vyčerpanie a ochorenia nervovej sústavy, zhoršenie vstrebávania vitamínov A, D, E a K, vyprovokuje tvorbu žlčových kameňov, zhoršuje pamäť a vedie k stavu chronickej únavy.
5. Maltodextrín
Je vysokomolekulárna liehovina, ktorá nahrádza cukor a veľmi rýchlo horí bez vedľajších splodín.
6. Mono a diglyceridy
Sú jednoduché uhľohydráty, ktoré sú hlavným zdrojom energie na uskutočňovanie rôznych funkcií organizmu, bielkovinovej a tukovej výmeny. Nedostatok uhľohydrátov spôsobuje poruchu vo výmene látok, teda aj zníženie bielkovín v organizme, čo následne vyvoláva vývin opuchov tkanív.
7. Ďalšie
Ostatné zložky sú potravinovými zložkami, nesú energetickú hodnotu a predstavujú zdroj vitamínov, minerálov a mikroelementov.
Indikácie:
- Osteoporóza akéhokoľvek pôvodu.
- Podagra, artritídy, reumatizmus, Bechterevova choroba, osteochondróza, artrózy.
- Alergické stavy.
- Bronchiálna astma.
- Diabetes.
- Ochorenia štítnej žľazy.
- Ochorenia nervovej sústavy.
- Ochorenia srdcovo-cievnej sústavy (poruchy rytmu, stenokardia, ateroskleróza, hypertónia).
- Profylaxia karies.
- Uhry.
- Suchosť kože, lámavosť vlasov a nechtov.
- Hypogalakcia (nedostatok mlieka u dojčiacich žien).
- Klimaktérium.
- Hypoimunitné stavy.
- Neplodnosť, maternicové krvácanie, poruchy menštruačného cyklu, poruchy v sexuálnej sfére.
- Onkologické ochorenia.
- Autoimunitné ochorenia, sem patrí aj systémová ružienka, sklerodermia, reumatoidná artritída a reumatizmus.
Kontraindikácie:
- Neodporúča sa deťom do 12 rokov.
Užívanie:
- 1/3-1 časť obsahu sáčku zaliať teplou vodou do 40-50 °C (pretože po 50 °C sa začína denaturácia bielkoviny a prášok sa zhrčkavie), rozmiešať a vypiť 10-15 min. pred jedlom, alebo pridať prášok do jedla (tvaroh, pribináčik jogurt). Nepridávať do čaju alebo do kávy, pretože kofeín blokuje vstrebávanie kalcia. Počas 14 dní dávku nemeniť.
- Pri nachladnutí : 1 sáčok do 500-800 ml vody. Piť v priebehu dňa každých 30 min. (2-3 dni).
- Ľudia, ktorí trpia nespavosťou, hypertenziou, ženy po menopauze majú začať užívanie 1/4 sáčku počas 14 dní, potom po 1/2 sáčka.
- Najlepší efekt po užívaní Biokalcia sa dosiahne ak ho rozpustíme, alebo zapijeme šípkovým čajom (1 lyžicu šípok zaliať 200 ml vriacej vody, odstáť 10-12 hodín v termoske).
- Užívať Biokalcium je najvhodnejšie od 13. do 15., od 17. do 19. alebo od 21. do 23. hod.
Dávkovanie:
1/4 - 1 sáčok cez deň.
Balenie:
- Balenie obsahuje 10 sáčkov
- 1 Sáčok 10 g
- Obsah kalcia v 1 vrecúšku je až 400 mg
Biokalcium |